Понеділок, 18.11.2019, 22:09

Історія нашого села Тартаків

Село Тартаків розташоване у Надбужанській низовині Галичини на східних просторах Сокальщини.

Достеменної дати заснування не відомо, але з переказів до нас дійшло, що коли наша матінка-Русь проводила криваві війни з татарами, які грабували, палили, вбивали все на своєму шляху. Рятуючись від неволі, смерті багато людей втікали і ховались в лісах. Перша колонія людей, яка осіла в лісах стала корчувати дерева під родючі поля, будувати оселі. Згодом для різання та розпилювання дерев побудовано тартаки і за їхньою назвою найменовано поселення – Тартаків. Вперше письмова згадка про Тартаків подана в 1415 році, друга в 1426 в документах князів Зимовита та Владислава. На документах з 1786 року фігурує велика печатка містечка із зображенням архангела Михайла, який мечем б'є змія. Прапор (херугва) Тартакова : квадратне полотнище, у жовтому полі червона літера «Т», на якій жовтий полум'яний меч архангела.

Тартаків вже у XVII ст. користувався міськими правами. Король Ян III дозволив щорічно проводити у містечку 4 ярмарки з участю купців та щотижневі торги. Тартаків як торгівельний центр став відомий далеко за межами Сокальського та Белзького воєводств. Поряд із будинками і крамницями місцевих купців були будинки для купців німецьких, турецьких і російських. Наприкінці XVII ст. у Тартакові починають виникати дрібні мануфактури – текстильна, шкіряна майстерня, гуральня. У 1748 р. король Август III надав містечку Магдебурське право. Цілою окрасою Тартакова обраний замок, окружений великою огорожею з високими деревами –  резиденція магната Селезія Потоцького.

В замку збирались вельможі з різних місцевостей і країн на відпочинок і забави. Тут була рідкісна книгозбірня, чимало картин визначних художників, дзеркальний зал. До замку часто навідувалась італійська опера. Після смерті Салезія Потоцького перейшли у спадок його синові Станіславу Щежному Потоцькому всі багатства та володіння. Але він користувався ними недовго. Через значні борги, які висіли на маєтку, австрійська влада пропонує продати з молотка. Що було зроблено в березні 1781 року. Потоцький продає свої володіння багатому шляхтичеві Адаму Понінському. Оборонний замок Потоцького згодом реконструювали на палац в стилі французького необарокко. Пан продає маєток німкені Єдеровій і виїжджає у Францію. Весілля її дочки пам’ятали довго тартаківці. Рідна сестра пана Лянцкоронського була замужем за адвокатом паном Урбанським, жили вони в Раві –Руській. Урбанські відкупили маєток і стали господарювати. З собою пани привезли садівника Антона Данилюка з сім’єю, який доглядав за клумбами квітів, галереєю чудових рідкісних заморських дерев та кущів.

У 1587 році у Тартакові побудовано костьол, а в 1603 році його реконструйовано в стилі рококо.

При костьолі функціонував навчальний заклад «Колегія шкільна», у місті діяла єврейська синагога. У 1774 році селяни Тартакова під охороною війська складали в костьолі присягу вірності Цісаревій і Цісарю. Спочатку жителі села Тартакова спорудили каплицю, яку згодом знищила пожежа. Тоді вони звели дерев’яну церкву, а в 1875 році на цьому ж місці спорудили нову, муровану церкву, яка зберігається донині.

У період панування Польщі (1920 – 1989 рр) за адміністративним поділом існували: Тартаків-місто, Тартаків і Тартаківець-село. У містечку була семикласна школа, постерунок поліції і два млини. У 1964 році споруджено пам’ятник Т.Г.Шевченку. У 1975 році – встановлено обеліск на честь полеглих односельчан в роки другої світової війни. У 1993 році збудовано нову середню школу.

У 1996 році споруджено пам’ятник на честь 5 річниці проголошення незалежної України. У 2000 році Тартаківській середній школі присвоєно ім’я Петра Саноцького. Петро Саноцький (“Орел Сизокрилий”) був організатором і душею української молоді на Сокальщині. Полковник українського пласт в Сокальщині. Доктор права і теології загинув від рук польських терористів у 1945 році.

У наш час центр села, де знаходиться , пошта, аптека, магазини, кафе, парк, пам’ятник в честь незалежності України, нагадує  кусочок містечка.

Вхід на сайт
«  Листопад 2019  »